BRONEK - dom wypoczynkowy w Radawie 65 Agroturystyka ,wakacje ,ekologia,urlop rodzinny 016-6223010 prosimy dzwonić o 9,oo lub 21,oo
Dom Wypoczynkowy w Radawie 65 ...016-6223010  prosimy dzwonić o 9,oo lub 21,oo

Artykuły znalezione w internecie

Dlaczego warto pojechać z dziećmi na zajęcia terenowe do Radawy ?
Radawa jest wsią, do której można dojechać autobusami PKS jadącymi z Jarosławia w kierunku Woli Mołodyckiej. Drogą tą dojeżdżamy do przystanku PKS. Następnie przechodzimy 500 m do zalewu wodnego, gdzie po przejściu 300 m znajduje się początek trasy ścieżki.

Można też wynająć autobus licząc około 20 km od Jarosławia do Radawy (dogodny parking dla autokarów znajduje się na terenie ogrodzonym przy zalewie ). Przebieg ścieżki ilustruje mapka sytuacyjna. Cała trasa jest dobrze oznaczona zielonymi strzałkami, które wskazują kierunek marszu oraz czerwono - białymi pasami, które oznaczają szlak. Czas pobytu na ścieżce wliczając w to zajęcia ( do przejścia jest 3,8 km) , palenie ogniska oraz zabawy ruchowe wynosi około 5 godzin. Jest to czas odpowiedni dla dzieci z klas młodszych szkoły podstawowej , ale spotyka się też wiele grup starszych, ponieważ podstawowa trasa może być wydłużona nawet o 5 km.

Ważne jest, że we wsi Radawa jest Szkoła Promująca Zdrowie, można więc skorzystać z gościny i w chłodniejszy dzień przygotować dla dzieci gorącą herbatę. Trasę można także pokonać w zimie organizując kulig. Chętnie pomogą Wam koleżanki z w/w Szkoły. Próbowałam ten wariant kilkakrotnie, koszt wyjazdu zarówno w jesieni czy na wiosnę nie przekracza 7zł od każdego dziecka przy przejeździe autobusem kursowym, w zimie z kuligiem 12zł, co jest w zasięgu możliwości ucznia szkoły wiejskiej.

Wśród celów edukacyjnych w klasach I - III znajduje się zapis „Celem kształcenia i wychowania na etapie nauczania początkowego jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów a w szczególności przez rozbudzanie kontaktu z przyrodą„ Ścieżka dydaktyczna jest jedną z form zajęć terenowych, na której cele te można doskonale realizować. Jako przykładową formę takich zajęć proponuję ścieżkę dydaktyczną „Radawa„.

Ścieżka dydaktyczna "Radawa" wytyczona jest na terenach Leśnictwa Radawa, uroczysko "Dereweckie". Trasa ścieżki podzielona jest na etapy prowadzące do 10 przystanków. Po ścieżce dydaktycznej można poruszać się tylko pieszo lub rowerami. Pokonanie całej trasy zajmuje w zależności od sprawności uczestników i czasu pracy nad poszczególnymi zagadnieniami maksymalnie do 4 godzin. Ścieżka nie wymaga dużej sprawności fizycznej od dzieci, więc doskonale nadaje się do pracy w terenie z dziećmi na poziomie klas I - III. Jest dobrze oznakowana i opisana, dostarcza istotnych informacji. Przy końcu ścieżki znajduje się miejsce wypoczynkowe, wyposażone w ławki, stoły i plac zabaw dla dzieci. Można tam zjeść posiłek, podsumować pewien etap wycieczki, a także pobawić się. Na początku ścieżki znajduje się tablica informacyjna, która zawiera opis ścieżki, zasady zachowania się w lesie oraz mapkę.

Na trasie spotykamy 10 przystanków, a każdy dostarcza istotnych informacji dotyczących życia roślin, zwierząt, gospodarki leśnej.

Informacje zaczerpnięte ze strony: http://www.daba04.republika.pl/prace/wyjazd_do_radawy.htm