BRONEK - dom wypoczynkowy w Radawie 65
Dom Wypoczynkowy w Radawie ...016-6223010  prosimy dzwonić o 9,oo lub 21,oo

Radawa

016-6223010  prosimy dzwonić o 9,oo lub 21,oo
Wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, 17 km na północny wschód od Jarosławia w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica. Bajeczne położenie w świerkowych i sosnowych lasach. Orzeźwiający, żywiczny zapach lasu wraz z dużą zawartością jodu w powietrzu tworzą swoisty, uzdrawiający mikroklimat. Ten urokliwy zakątek jeszcze nie skażony przez cywilizację, daje znakomite warunki do wypoczynku i rekreacji. Ponadto rzeka, zalew rzeczny z ośrodkiem rekreacyjnym, wspaniałe warunki klimatyczne oto przyczyny, dla których Radawa jest odwiedzana przez liczne rzesze turystów, kuracjuszy, wczasowiczów, a przede wszystkim stałych mieszkańców Jarosławia jak i okolicznych miast.


Województwo: podkarpackie
Powiat: jarosławski
Gmina: Wiązownica
Położenie: 50° 8´ N
  22° 46´ E
Strefa numeracyjna: 0 16
Kod pocztowy: 37-523
Tablice rejestracyjne: RJA
Lasy położone w granicach Sieniawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, należą do nadleśnictw Radymno i Sieniawa, obfitują w jagody, grzyby, jeżyny, maliny. Dzięki, przygotowanym przez leśników, ścieżkom edukacyjnym oraz innym, leśnym duktom, można do woli obcować z piękną przyrodą, poznawać formy jej ochrony.

Nie tylko lasy są atrakcją dla przyjezdnych.

Dzięki spiętrzeniu Lubaczówki powstał tu zalew z plażami. W sezonie letnim miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji umożliwia korzystanie z kąpieliska i sprzętu wodnego.

Warto wiedzieć

016-6223010  prosimy dzwonić o 9,oo lub 21,oo
Pierwsza wzmianka o Radawie pochodzi z 1387 roku. Dawna nazwa wsi " Rudawa " wiązała się z wydobyciem rudy darniowej oraz wytopem żelaza. Początkowo osada należała do właścicieli Jarosławia, w 1653 r Annę Chodkiewiczowa, żona hetmana Karola Chodkiewicza, przekazała wieś zakonowi jezuitów z Jarosławia. Ostatnim właścicielem Radawy był Witold Czartoryski z Pełkini. Miejscowa parafia Pełkinie została erygowana w 1835 r. Obecny, murowany kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny powstał w 1926 r, w miejscu dawnego, drewnianego, zbudowanego przez jezuitów w 1594 r. Kościół ten, a z nim duża część wsi spłonęły podczas walk frontowych w 1915 r. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z kwaterą żołnierzy z I wojny światowej.

Radawa jest małą wioską, liczy ok.400 mieszkańców, za to w miesiącach letnich ruch tu jak w prawdziwym kurorcie. Liczne, ukryte wśród drzew, domki letniskowe świadczą o wielkim powodzeniu miejscowości. Latem wypoczywają w nich mieszkańcy Jarosławia, Przeworska, Przemyśla, Rzeszowa, także odleglejszych miast: Lublina. Tarnowa, Krakowa, Warszawy.

 

ODNOŚNIKI: